Nasz sklep internetowy wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korszystając ze sklepu https://www.expert.auto.pl/ wyrażasz zgodnę na wykorzystywanie plików cookies.

Rozumiem Polityka prywatności
Trwa ładowanie

Filtrujx

  • Baner
  • Baner
  • Baner
  • Baner
  • Baner
  • Baner
  • Baner
  • Baner
  • Baner

Okres przydatności do użycia oleju silnikowego

HYUNDAI XTeer - factory

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak długo można przechowywać olej silnikowy?


Większość użytkowników samochodów wozi w swoim bagażniku butelkę oleju silnikowego - tak na wszelki wypadek, gdyby potrzebna była by „dolewka”. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy nie ma to negatywnego wpływu na jakość oleju? Poniżej informacja, jak długo można przechowywać olej silnikowy, aby nie stracił swoich właściwości!

Dręczą Cię pytania:

Czy olej silnikowy może się przeterminować?
Jak przechowywać olej silnikowy?

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na nurtujące Cię pytania.

Olej silnikowy jak każda inna substancja podlega procesom starzenia. Jego trwałość zależy od miejsca przechowywania i rodzaju pojemnika. Zdecydowanie dłużej swoje właściwości smarne zachowa olej w hermetycznie zamkniętym opakowaniu (oryginalnie opakowanie z olejem posiada plombę - wieczko aluminiowe), nienarażonym na silne oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych. Olej, który już otworzyliśmy będzie miał krótszy okres przydatności do użycia, szczególnie jeśli w jego otoczeniu nie zostanie zachowana odpowiednia temperatura.

Jaki jest termin przydatności oleju silnikowego?

Na opakowaniu oleju silnikowego nie znajdziesz informacji o terminie przydatności do zużycia - tylko datę produkcji. To jednak wcale nie znaczy, że olej go nie posiada – jak każdą rzecz na świecie, olej trzeba zużyć, zanim się… zepsuje! Ale co to właściwie oznacza w przypadku oleju silnikowego?

Olej to substancja, która ma ogromny wpływ na pracę silnika. Po pierwsze zapewnia mu odpowiednie smarowanie, minimalizując tarcie między jego poszczególnymi elementami i spowalniając ich zużywanie. Po drugie gwarantuje odpowiednią temperaturę pracy. Po trzecie dba o czystość silnika, wypłukując osadzające się na jego elementach zanieczyszczenia redukując zjawisko LSPI. Olej przechowywany w nieodpowiednich warunkach traci swoje właściwości.

Jak długo można przechowywać olej?

Zamknięty fabrycznie:

Zgodnie z powszechnie panującą opinią, oleje silnikowe nadają się do długiego przechowywania. Przyjmuje się, że smary mineralne powinny zachować właściwości przez minimum 5 lat, a syntetyki nawet 10 lat. Dotyczy to jednak zamkniętych fabrycznie opakowań plastikowych, które rozlewane są do pojemników z podwójnym plombowaniem. Hermetyczne zamknięcie zapobiega przedostawaniu się do pojemnika powietrza i zanieczyszczeń. Oleje w beczkach metalowych nadaje się do użycia przez 36 miesięcy. Jak wygląda sprawa z otwartymi pojemnikami?

Po otwarciu:

Olej który już otworzymy w plastikowym opakowaniu nadaje się do użycia przez długość interwału pomiędzy wymianami oleju w silniku. W większości aut wynosi on 2 lata, choć niektórzy eksperci mówią również o 1 roku.

Jak należy przechowywać olej?

Rozhermetyzowane opakowanie musi być szczelnie zamknięte, tak, aby nie dostały się do niego kurz czy też wilgoć. Najlepszym miejscem przechowywania jest półka w suchym, ogrzewanym garażu. To znacznie korzystniejsza praktyka niż wożenie go w bagażniku samochodu, gdzie trudno o stałą temperaturę, szczególnie w okresie zimowym czy letnim, gdzie temperatury wahają się od -20C do +60C. Temperatura otoczenia jest ważna także w przypadku pojemników zamkniętych fabrycznie – powinna mieścić się w widełkach określonych przez producenta, co zazwyczaj oznacza przedział od -20 do +60 stopni Celsjusza. Nie należy jednak eksponować pojemnika z olejem na silne działanie promieni słonecznych.

Sposób przechowywania oleju silnikowego ma ogromny wpływ na jego jakość. Jeśli zatem przy ostatniej wymianie nie wykorzystałeś całej bańki i zamierzasz zostawić tę resztę na zapas, pamiętaj o jej właściwym zabezpieczeniu! W przeciwnym razie możesz od razu pozbyć się smaru pozostałego na dnie.


„Przeterminowany” olej być może nie będzie zdradzał symptomów zmian na pierwszy rzut oka. Prawdopodobnie nie rozpoznasz zachodzących wewnątrz procesów po wyglądzie ani po zapachu. I na krótką metę użycie go po roku lub dwóch od otwarcia, zwłaszcza przy zastosowaniu się do zasad właściwego przechowywania, nie przyniesie nagłej znaczącej różnicy w jakości jazdy. Jednak warto pamiętać, że z czasem olej traci swoje właściwości, a dodawane do niego uszlachetniacze ulegają utlenianiu, zmniejszając tym samym swoją skuteczność. Dla długotrwałej ochrony silnika może mieć to ogromne znaczenie. Natychmiastową różnicę odczują natomiast kierowcy aut z bardzo wysilonymi jednostkami napędowymi, które bez maksymalnej ochrony nie będą w stanie pracować wystarczająco sprawnie. Czy warto ryzykować?

Jesteśmy przekonani, że silnik Twojego samochodu zasługuje na to, co najlepsze. Oleje silnikowe rekomendowanych producentów i wiele, wiele więcej znajdziesz na w naszej hurtowni www.expert.auto.pl. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie mamy!
Newsletter
Dodaj swój adres e-mail do naszego newslettera
Kontakt

P.H.U. "EXPERT"
ul. Fabryczna 7
41-404 Mysłowice

tel.+48 32 225 23 17
tel. kom:+48 792 166 515

Odwiedź nas na

MiStral e-sklep PRO v. 2.32.55 © Mistral e-Sklep B2C, MS Systems - Mistral Systemy Internetowe 2022

Zawartość koszyka (0)

Do zapłaty:
0,00 PLN